Zeus: Pan Olimpu (2000)

Już zagłosowałeś!
ocena Gry Online 
8.2

Mitologia Grecka jest znana praktycznie każdemu i została spopularyzowana przez popkulturę. Obecna jest w filmach fantasy, ale również stanowi motyw przewodni w grach komputerowych. Przykładem dobrej gry osadzonej w realiach greckiej mitologii jest Zeus Pan Olimpu oraz dodatek do niej: Posejdon Bóg Atlantydy.

Zeus: Pan Olimpu

Wydany przez firmę Sierra „Zeus Pan Olimpu” miał swoją polską premierę 18 grudnia 2000 r. co pretenduje go do kultowych klasyków. Świetna sprzedaż przełożyła się na sukces gry, która do dzisiaj ma niezłą grywalność. Sukcesowi gry nie ma się zresztą co dziwić, Sierra znana była z wydawania hitów, dwa lata wcześniej firma wypuściła na rynek Half-Life’a a rok po „Zeusie” znakomitą strategię „Empire Earth”.

„Zeus…” jest połączeniem dwóch gatunków gry: strategicznej (RTS) oraz ekonomicznej, Gra pozwala ci tworzyć wielką cywilizację grecką, uczestniczyć w wojnach a także handlować z sąsiednimi ośrodkami. Scenariusz historii obfituje w faktyczne oraz mitologiczne wydarzenia z dziejów starożytnej Grecji, swoim zakresem obejmuje ponad 2000 lat historii (około 3000- 500 p.n.e). Gra pozostawia tobie możliwość budowania obiektów oraz kierowania gospodarką cywilizacji, nie będziesz miał jednak bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie jej mieszkańców (nie wyślesz więc mieszkańca miasta na koniec mapy kliknięciem myszki). Jeśli chodzi o wymagania sprzętowe, na dzisiejsze standardy są one tak niskie, że gra pójdzie praktycznie na każdym sprzęcie.

Bogowie w Zeus: Pan Olimpu

Warto nadmienić, że w grze do sukcesu potrzebne są nie tylko aspekty ekonomiczne, ale także przychylność bogów. Bogowie pomogą ci w starciach z potworami, zdolnymi zniszczyć miasto, które wybudowałeś. Na szczęście, potężnych bogów greckich jest naprawdę sporo:

  • Zeus – bóg piorunów i władca Olimpu. Jeden z bogów broniących miasto, zsyła on na nie dowolne błogosławieństwo. Gracz może zabiegać o jego przychylność budując Twierdzę Zeusa. Wówczas to zyskujemy możliwość zajrzenia w przyszłość.
  • Demeter – bogini urodzaju. Demeter wspiera rozwój gospodarczy miasta. Jeżeli gracz wybuduje świątynię Demeter, dostaje od niej błogosławieństwo dla hodowli i upraw.
  • Posejdon – bóg mórz i oceanów. Dzięki pomocy Posejdona wzrasta rybołówstwo, ponadto chroni on miasto zsyłając do pomocy wodnego potwora Krakena.
  • Ares – bóg wojny. Ares jest jednym z bogów chroniących miasto. Jeżeli gracz postawi w swej metropolii Twierdzę Aresa, ten udziela swojego błogosławieństwa w postaci dostępu do elitarnej jednostki Spartiatów.
  • Artemida – bogini myślistwa. Artemida będzie chronić miasto przed drapieżnikami i pomagać w przypadku braku żywności. Dzięki przychylności Artemidy (uzyskanej wzniesieniem dla mniej Menażerii Artemidy) zyskamy dwa oddziały Amazonek do naszej armii.
  • Atena- bogini mądrości obdarza nasze wojska większą siłą oraz daje oliwę i oliwki.
  • Apollo – bynajmniej nie ten z filmów „Rocky”. Apollo jest bogiem sztuki i poezji, wróżb i zarazy. Dzięki wzniesieniu Wyroczni Apolla, pozwoli on zajrzeć w przyszłość. Apollo także odpędzi z miasta wszelkie zaraźliwe choroby.
  • Hefajstos- bóg ognia i kowalstwa chroni nasze miasto przed spaleniem, błogosławi budynki związane z kowalstwem i rękodziełem( m.in Zbrojownie i Odlewnie)
  • Hades – bóg podziemia pomoże ci w kłopotach finansowych, w razie niebezpieczeństwa wyśle do pomocy Cerbera.
  • Dionizos i Afrodyta – pierwszy z nich jest bogiem wina, Afrodyta zaś to bogini miłości. Wznoszenie dla nich świątyń wpływa na stopień zadowolenia mieszkańców miasta.

Jak sam widzisz, o przychylność bogów warto zabiegać. Oprócz bogów, w misjach pomogą Ci również herosi, między innymi Tezeusz oraz Herakles. Skoro jesteś taki żądny przygód, sprawdź zatem, jakie kampanie do rozegrania oferuje „Zeus…”.

Kampanie w Zeus: Pan Olimpu

W podstawowej wersji gry masz do wyboru kilka kampanii uatrakcyjniających rozgrywkę. Kampanie odrywają na chwilę od mozolnego budowania kolejnych budynków lub urozmaicają ten proces, wszystko zależy od wykonywanych misji. Przejdziesz więc przez kolejne kampanie:
1.Zeus i Europa – pierwsza z kampanii w Zeusie. Wykonując misje zbudujesz miasto Teby, pokonasz smoka nękającego to miasto a także przeżyjesz inne z pasjonujących przygód.
2.Perseusz i Meduza – w tej kampanii rozwijasz miasto Argos. Przyjdzie ci walczyć z kaprysami bogów, uciążliwych sąsiadów oraz ze złowrogą Meduzą.
3.Rozkwit Aten- twoim zadaniem jest rozbudować miasto Ateny, zapewniając mu należną potęgę.
4.Wyprawy Jazona – wraz z Jazonem wyprawisz się po Złote Runo a także przeżyjesz różne przygody współpracując z różnymi herosami greckiego świata antycznego.
5.Prace Heraklesa – przed tobą kilka ciężkich i wymagających misji. W tej kampanii zmierzysz się z gniewem bogów i wysłanymi przez nich potworami.
6.Wojna Peloponeska – w tej kampanii zbudujesz potęgę Sparty i armię nieustraszonych Spartiatów. Wdasz się również w wojnę z Persją.
7.Wojna w Troi – poprowadzisz Greków w sławionej przez Homera wojnie przeciw Troi, miastu, które chronią legendarne mury.

Dodatek Posejdon: Bóg Atlantydy

Jako że Zeus przyniósł sukces, gracze pragnęli więcej przygód w antycznym świecie. Dlatego Sierra w połowie 2001 r. wypuściła dodatek wydłużający rozgrywkę. W „Posejdonie” czeka cię więcej kampanii do rozegrania. Dodatek wprowadza nową frakcję – Atlantów a także wprowadza szereg unikalnych dla tej frakcji budynków do zbudowania: obserwatoria astronomiczne i biblioteki.

Bogowie w Posejdon Bóg Atlantydy

W „Posejdonie” będziesz zabiegać o względy dwóch nowych bogów- Hery i Atlasa. Przychylność Hery uzyskasz budując jej Sanktuarium, natomiast Atlas przyspieszy budowlę obiektów w twoim mieście. Natomiast nowi herosi (Bellerofon i Atlanta) pomogą ci w chwili najwyższej próby. Oprócz tego, masz do pomocy bogów z podstawowej wersji gry.

Kampanie w Posejdon: Bóg Atlantydy

W związku z wprowadzeniem do gry Atlantów, pojawiły się kampanie związane z tą właśnie frakcją. Zagrasz więc w:
1. Urodziny Atlantydy – w tej kampanii rozwijasz tytułowe miasto, prowadzimy wojny mające na celu podbicie innych miast a także wykonujemy polecenia bogów i pomagamy herosom w ich śmiałych zadaniach.
2. Odrodzenie na Zachodzie – budujesz i rozwijasz zachodnie miasta
3. Nadmorska Cywilizacja – będziesz musiał wykonywać polecenia Atlasa a także zbudować piramidę.
4. Proteus i Bellerofon – w tej kampanii wezwiesz na pomoc Bellerofona, by ten zgładził Chimerę zagrażającą miastu.
5. Zderzenie Cywilizacji – tu zaczynają się przysłowiowe schody. Będziesz musiał staranie wybrać lokalizację miasta, by przetrwało ono ataki potężnych: Knossos oraz Aten. Potrzebna ci będzie pomoc herosów.

Podsumowanie

Zarówno „Zeus Pan Olimpu” jak i dodatek do niego zapewnią ci długie godziny rozrywki. Jeżeli przymkniesz oko na leciwą już grafikę, to odkryjesz w tych grach coś wyjątkowego a przy okazji uzyskasz wiedzę o nieco zawiłej ale szalenie interesującej mitologi greckiej.
Miłego grania!

Producent:
Platforma:
Data wydania: 2000-10-17

Gameplay

YouTube video

Komentarze do wpisu Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz również