Heroes of Might and Magic III (1999)
Wpis na temat Heroes 3 mógłbym podsumować w jednym zdaniu. Klasyk wśród Klasyków. Gra została wyprodukowana i wydana w 1999 roku przez nieistniejące już firmy New World Computing, 3DO Company. Schedę po powyższych firmach przejęła firma Ubisoft, kontynuując serię od Heroes V.
Podstawowa wersja gry nosi nazwę Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia (Odrodzenie Erathii). Fabuła gry opowiada o królowej Katarzynie, która usiłuje wyzwolić rodzinną krainę z rąk najeźdźców z Nighonu i Eeofolu. Mroczne siły mordują władcę Erathii, króla Gryphonhearta, zamieniając go w nieumarłego licza, który staje na czele mrocznych sił. Po powrocie w rodzinne strony Władczyni musi zjednoczyć niedobitki armii Erathii i raz na zawsze rozprawić się z nieprzyjacielem.
Kampanie w Odrodzeniu Erathii
- Niech żyje Królowa
- Podziemia i Diabły
- Wojenny Zamęt
- Oswobodzenie
- Niech żyje Król
- Pieśń dla Ojca
- Siewca Rozpaczy
Dodatki dla Heroes IIIOficjalne
Armageddon’s Blade (Ostrze armagedonu) – pierwszy dodatek do Heroes III został wydany w 1999 roku. Najbardziej zauważalną zmianą w Ostrzu Armagedonu jest dodanie nowego miasta „Wrota Żywiołów”. Ponadto zostało dodanych 6 nowych kampanii, 35 pojedynczych scenariuszy, potężny tytułowy artefakt, generator map losowych i wiele więcej.
The Shadow of Death (Cień śmierci) – kolejny oficjalny dodatek został wydany w 2000 roku. W Cieniu śmierci akcja dzieje się przed wydarzeniami w Heroes III: Odrodzenie Erathii. Fabuła toczy się wokół nekromanty Sandro, który pojawił się na kontynencie Antagarich po wydarzeniach Heroes of Might and Magic II. Sandro zaczyna dziesięcioletni spisek, mający na celu zmontowanie dwóch starożytnych i potężnych nekromanckich artefaktów.
Z ciekawszych zmian w The Shadow of Death można wyróznić 7 nowych kampanii (tym razem możemy ustawić sobie w nich poziom trudności), składane artefakty.
Fanowskie
In The Wake of Gods – najbardziej znana modyfikacja Herosów III. WoG został stworzony przez rosyjskiego fana, genialnego programistę Slava Salnikova. Projekt ujrzał światło dzienne w 2001 roku i był rozwijany do roku 2008. Wspomniany fan stworzył język skryptowy ERM, pozwalający na pewne modyfikacje w grze. Dzięki temu językowi powstała cała masa dodatków, dająca pewien powiew świeżości dla fanów Heroes of Might and Magic III.
Horn of the Abyss (Róg Otchłani) – kolejny bardzo dobrze znany fanowski dodatek, który został wydany 31 grudnia 2011 przez zespół rosyjskich fanów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Hota dodaje pełnoprawne dziesiąte miasto o nazwie „Przystań”. Ponadto nowe stwory, budynki i dużo innych rzeczy o których nie będę tutaj spojlerował. Gorąco zachęcam do zapoznania się z tym dodatkiem 🙂
Zamki w Heroes 3
- Zamek – Armia składa się głównie z tradycyjnych średniowiecznych oddziałów, wspieranych przez gryfy i anioły. Mamy tutaj dwa typy bohaterów, rycerzy i kleryków.
- Bastion – Opiera się na stworzonych przez naturę postaciach. Bohaterami są łowcy i druidzi.
- Forteca – Najbardziej magiczne miasto w grze. Znajdziemy tutaj czarodziejów, magiczne istoty oraz przeróżne konstrukty. Miasto wyróżnia się mroźnym i śnieżnym klimatem. Herosi fortecy to alchemicy i czarodzieje.
- Inferno – Piekielny zamek z diabłami i wszelkiej maści demonami. Bohaterzy to demony i heretycy.
- Nekropolia – Wszystkie stworzenia w tym mieście to nieumarli. Co czyni je odpornymi na różne zaklęcia, takie jak trucizna, morale, fala śmierci czy jakiekolwiek zaklęcia wpływające na umysł. Mrocznymi bohaterami w nekropolii są nekromanci i rycerze śmierci.
- Lochy – Miasto z dziwacznymi stworami lubiącymi żyć pod ziemią, a ich herosami są władcy podziemi i czarnoksiężnicy.
- Twierdza – Miasto wojowników lubujących się w walce fizycznej. Bohaterowie którymi tutaj zagramy to barbarzyńcy i magowie bitewni.
- Cytadela – O ile twierdza jest nastawiona na atak, cytadela jest miastem defensywnym. Miasto wyróżnia się bagnistym krajobrazem. Klasy bohaterów to władcy bestii i wiedźmy.
- Wrota Żywiołów – Miasto to weszło w raz z dodatkiem Ostrze Armagedonu (Armageddon’s Blade). Jak sama nazwa w skazuje, armia tego zamku składa się głównie z żywiołaków. Bohaterzy to wędrowcy i elementaliści.
- Przystań – Ostatnie miasto to wynalazek fanowskiego dodatku Horn of the Abyss (Róg Otchłani). Zamek dla piratów i rożnych morskich stworzeń. Klasy bohaterów jakie tu zobaczymy to kapitanowie i nawigatorzy.
Heroes 3 – HD Mod
Nie mała gratka dla fanów trójeczki. Mod ten pozwala na grę w wyższych rozdzielczościach niż standardowe 800x600px. Tak, wiem istnieje oficjalna wersja Heroes 3 HD od Ubisoft. Sęk w tym, że zawiera ona tylko podstawową wersję gry, bez dodatków. Z HD modem zagramy w obydwa oficjalne dodatki i część fanowskich, m.in. w Hotę. Oprócz możliwości grania w wyższych rozdzielczościach, mod ten naprawia niektóre błędy w grze, umożliwia dodawanie swoich własnych rozszerzeń i kilka innych usprawnień. Warto zaznaczyć, że mod ten nie ingeruje bezpośrednio w grę, w każdej chwili możemy odpalić oryginalną wersję trójeczki. HD mod został wydany w 2010 roku i jest rozwijany do dziś 🙂
Wymagania
Wymagania minimalne:
- System Operacyjny: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
- Procesor: 1 GHz
- Pamięć RAM: 256 MB
- Karta graficzna: 3D graphics card kompatybilna z DirectX 7
- Dysk twardy: 800 MB
Gameplay
Komentarze
Dodaj komentarz