filmy Trzy metry nad niebem (2010)

Już zagłosowałeś!
ocena imdb 
6.9

Tres metros sobre el cielo

Film Trzy metry nad niebem (oryg. Tres metros sobre el cielo) to hiszpański, młodzieżowy melodramat z 2010 roku bijący rekordy popularności wśród nastolatków. Jest to współczesna wersja Romea i Julii. Opowieść o młodzieńczej, skomplikowanej miłości, buncie, problemach z dorastaniem oraz konfliktach rodzinnych. Niebywale wzruszający, romantyczny, czasami zabawny, ale i dramatyczny obraz historii dwojga ludzi z odmiennych środowisk.

Babi (Maria Valverde) jest bardzo młodą, szesnastoletnią dziewczyną z dobrego domu. To bardzo dobrą uczennica, dobrze wychowana młoda dama, przykładna córka. Stanowi wzór do naśladowania.

Hache (Mario Casas) jest buntownikiem, nieodpowiedzialnym i impulsywnym chuliganem. Jego życie składa się głównie z ćwiczeń na siłowni, licznych bijatyk oraz nielegalnych wyścigów motocyklowych. Gdy chłopak dowiaduje się o romansie jego matki z innym mężczyzną, załamuje się. Pod wpływem gniewu atakuje kochanka swojej matki i wdaje się z nim w bójkę. Jest to jednak dopiero początek jego kłopotów z prawem.

Mimo wielu przeciwności – odmiennych charakterów oraz wyraźnego sprzeciwu nadopiekuńczej, apodyktycznej matki Babi para zakochuje się w sobie bez pamięci. Hache uważa, że Babi jest jedyną osobą, której może on powierzyć swoje mroczne sekrety, tłumaczące jego destrukcyjne zachowania. Pod wpływem miłości zmieniają się oboje. Babi, wcześniej spokojna i zamknięta, zaczyna się otwierać i dojrzewać. Z kolei Hache wydaje się być łagodniejszy i bardziej spokojny. Od tej pory muszą się oni zmierzyć z wieloma przeciwnościami. Czy uda im się przetrwać mimo dzielących ich różnic? Czy miłość pokona wszelkie przeciwności?

Film opiera się na bestsellerowej powieści autorstwa Federica Moccia pod tym samym tytułem. We Włoszech książka odniosła niesamowity sukces. W ciągu trzech miesięcy od opublikowania pierwszego wydania książki konieczne było wykonanie aż 5 dodruków. Kupione egzemplarze masowo kserowano i przekazywano sobie z rąk do rąk. W ciągu kilku miesięcy od wydania książki sprzedano również prawa do ekranizacji filmu.

Ciekawostki na temat,,Trzy metry nad niebem”

Aktorzy odgrywający główne role w filmie Trzy metry nad niebem, czyli Mario Casas oraz Maria Valverde pierwszy raz spotkali się na planie filmu i podobnie jak ich postacie, oni również zapałali do siebie miłością. Przez pewien czas byli nawet parą. Jednak od 2017 roku mężem Marii Valverde jest Gustavo Dudamel (wenezuelski dyrygent). Z kolei Mario Casas obecnie spotyka się z Blancą Suarez (aktorka).

Film otrzymał sporo nominacji do nagród i wyróżnień. Scenarzysta Trzy metry nad niebem w 2011 roku został nominowany do nagrody Goya za najlepszy scenariusz adaptowany. Z kolei aktora odgrywającego rolę głównego bohatera – Mario Casasa nominowano w tym samym roku do otrzymania nagrody Fotogramas de Plata, jako najlepszego aktora filmowego. Otrzymał on nagrodę Premios ACE za rolę w filmie, jako najlepszy nowy aktor.

Film doczekał się również swojej kontynuacji. W 2012 roku ukazała się druga część, pod tytułem Tylko Ciebie chcę. W rolę głównego bohatera ponownie wcielił się Mario Casas.

Opinie o filmie, „Trzy metry nad niebem”

Faktem jest, że najlepsze filmy nie są w stanie przekazać wszystkich zalet wydanych książek. Miało to również miejsce w przypadku przedstawianej produkcji ,,Trzy metry nad niebem” – zasługujący na szczególne uznanie. Oglądający zdają sobie sprawę, że czas wiele ogranicza i niektóre kwestie nie zostały ukazane. Jednak większość jest w pełni usatysfakcjonowana z licznych rozwiązań fabularnych opowiadających o niezwykłej miłości. Podczas oglądania ,,Trzy metry nad niebem” można wnioskować, że reżyserzy wybrali najciekawsze, a jednocześnie najistotniejsze sceny opisane w książce. Poza tym z niezwykłą precyzją dokonali przeniesienia ich na szklany ekran. Na uwagę zasługuje zakończenie. W publikacji książkowej określono go za najsłabszy punkt wprowadzający duży chaos. Natomiast w prezentowanym filmie ,,Trzy metry nad niebem” ta część filmu określana jest jako najlepsza część całej produkcji. Jest to opowieść zabawna, a jednocześnie wzruszająca zarazem. Opowiada o prawdziwej przyjaźni. Przedstawia także losy pierwszej miłości z wartym obejrzenia zakończeniem. Wskazuje się, że styl autora jest przede wszystkim prosty, a także dość prosty do zrozumienia. Wskazując na najlepsze momenty fabuły stwierdza się, że zaistniała chemia pomiędzy bohaterami była bez wątpienia niesamowita. Według mnie doskonałymi momentami w ,,Trzy metry pod niebem” było jak Hache na swojej drodze spotkała Babi w klubie. Opinie / recenzję podnosi także pierwszy raz nad morzem w domku. „Forever young” puszczona w tle doskonale podkreśliła całą fabułę prezentowanego filmu. Bohaterowie są młodzi, a dodatkowo piękni oraz szaleni. Główny bohater wyróżnia się wieloma zaletami: jest zarówno odważny i męski, jak i również szalenie przystojny i zabawny. W niektórych momentach jednak odrobinę chamski.

Dochód: $ 0
Czas trwania: 2godz. 2min.
Data wydania: 2010-12-03
Reżyseria: Fernando González Molina
Scenariusz: Federico Moccia, Ramón Salazar

zwiastun Zwiastun

YouTube video

Komentarze do wpisu Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz więcej Zobacz również